7 Adımda Helal, Sağlıklı ve Lezzetli Tavuk Üretimi

  1. Sürecimiz yumurtadan çıkan civcivlerin, her adımda düzenli takibini sağladığımız, çiftliklere teslimiyle başlamaktadır. .
  2. Civcivlerin gıda mühendisi ve mikrobiyologların denetiminde özel olarak hazırlanan, hiçbir surette hormon ve antibiyotik kullanılmayan, %100 bitkisel ve sağlıklı yemlerimiz ile beslenmesi sağlanmaktadır
  3. Yetişen tavuklar kesim için için entegre tesisimize getirilir ve hijyeni sağlamak adına canlı olarak konyevörlere yerleştirilmektedir.Elektroşok yöntemi kullanılmadan, her adımda hassas bir kontrolle, uzman kasaplarımızın kesim tesisine geliyor.
  4. Uzman kasaplarımız tarafından her tavuk tek tek elle ve besmele ile kesilmektedir.
  5. Haşlama kazanı, yahut buhar makinesine alınmadan, özel endüstriyel kuru yolum makinemiz ile tüylerinden arındırılmaktadır..
  6. Tüyleri yolunan tavukların iç organları temizleniyor. Raf ömrünü uzatmak için kullanılan ilaçlı su, Akdeniz Toros Entegre Tesislerimizde kati surette kullanılmıyor.
  7. Tartım, paketleme işlemlerinden sonra soğuk zincir ile soğuk hava depolu kamyonlarımız vasıtasıyla, satış merkezlerimize ulaştırılır..

Kuru yolum nedir?

Akdeniz Toros üretim tesisleri Türkiye’nin en kapsamlı kuru yolum entegre sistemine sahip firmadır. Tavukların helal ve sağlıklı olabilmesi için tüylerinin sıcak su ya da buharla yumuşatma işlemi uygulanmadan kuru yolum tekniği ile temizlenmesi gerekmektedir.

Elle kesilen tavuklar, haşlama kazanlarına ve buharla yumuşatma aşamalarına girmeden, direk yolma makinemize girerek temizlenmektedir. Bu sebepten hem sağlıklı hem de helal bir üretim gerçekleşmiş olur.

Tüy yumuşamak için Haşlama kazanları ve buhar tüneline alınan tavukların derilerinin genleşmesiyle (derideki deliklerin açılmasıyla) birlikte tavuk tüylerinde bulunan zararlı mikroorganizmalar deride açılan deliklerden tavuk etine sirayet etmektedir aynı zamanda kazanda bulunan, insan sağlığına oldukça zararlı olan kirli su da tavuğa sirayet etmektedir. Bu şekilde yolunan tavuklar hem sağlık açısından tehlike arz etmekte hem de helalliğini yitirmektedir.

Akdeniz Toros markası olarak üretim tesislerimizde hiçbir surette tüyleri kolay yolabilmek için haşlama kazanı ve buhar tüneli gibi deriyi ısıtarak yumuşatma sistemleri kullanılmamaktadır.